Dlaczego do Play jest drożej?

Koszt minuty do Play uzależniony jest przede wszystkim od oferty, z której korzystasz. Niektórzy, szczególnie klienci Play, mają do własnej sieci bardzo tanio lub płacą tyle samo, co do wszystkich innych sieci. Nie trzeba jednak być w Play, aby dzwonić tam po zwykłych cenach.

Dlaczego wielu ludzi ma drożej do Play? Skąd wyższa stawka się wzięła? Mówiąc obrazowo, jako klient płacisz za każdą minutę połączenia. Tak samo Twój operator płaci za każdą minutę połączenia operatorowi, do sieci którego dzwonisz. Od 01.01.2013 aż do lipca Play, Plus, Orange i T-mobile pobierają, a przynajmniej powinny pobierać 8,26gr za minutę połączenia do swoich sieci. To oznacza, że od stycznia 2013 do Play nie powinno być drożej. A jednak jest.

Dlaczego do Play nie jest taniej? Ano dlatego, że w styczniu 2013 zmieniła się prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poprzednia, z nadania Kazimierza Marcinkiewicza za rządów PiS, zmieniała automatycznie umowy między operatorami wraz ze zmianą wyżej wymienionej stawki, którą będziemy nazywać stawką MTR. Obecna, Magdalenia Gaj z nadania Donalda Tuska za rządów PO, stwierdziła, że decyzji zmieniających umowy nie wyda, a operatorzy sami powinni ze sobą podpisać aneksy do umów (źródło). Jest to bardzo szczytne hołdowanie idei Arystotelesa, że prawo zaczyna się tam, gdzie się kończą dobre obyczaje. Niestety, jak sama przyznaje, jeśli operatorzy będą się ociągać z podpianiem umów, zabawa w kotka i myszkę może potrwać do 6 miesięcy. Wtedy powinna by juz wchodzić kolejna zmiana stawek MTR. Operatorzy naturalnie się ociągają. Konsultują, proszą Urząd o interwencje, ten notyfikuje projekty w UE… wszystko po to, aby odwlec niekorzystny dla Plusa, Orange i T-mobile spadek stawki. [aktualizacja]: wszyscy operatorzy podpisali już z Play porozumienie o nowych stawkach (źródło). Wobiec tego dalsze utrzymywanie zawyżonych cen w ofertach na kartę jest zupełnie nieuzasadnione.

Play od początku deklaruje, że chce zerowej stawki międzyoperatorskiej lub maksymalnej obniżki w jak najszybszym czasie (źródło). Nic dziwnego, abonenci Play więcej dzwonią od abonentów pozostałych sieci, gdyż zwykle mają lepsze oferty. Powstaje przez to niekorzystny bilans dla operatora — gdyż więcej minut wychodzi niż przychodzi, a za to trzeba zapłacić. Lepiej zapłacić jak najmniej. Stąd, jako rozwiązanie pośrednie, wynegocjowano tak zwaną asymetrię stawek MTR, czyli do Playa jest drożej. Pamiętać należy, że pozostali operatorzy również cieszyli się (i nadal się cieszą!) takimi przywilejami (kosztem telefonii stacjonarnej), do tego na początku działalności otrzymali częstotliwości bez przetargu.

Warto zauważyć, że stawka za minutę wydzwanianą do sieci Play była obniżana co pół roku (źródło). Mimo to, w ofertach innych operatorów zmiany te były wprowadzane opieszale lub nie były wprowadzane. Oznacza to, że nawet po skutecznym obniżeniu stawki MTR, operatorzy nadal przez kilka kolejnych miesięcy najprawdopodobniej będą utrzymywać zawyżone stawki. Nie dotyczy to umów terminowych, gdzie albo do Play cena jest taka jak do Plusa, T-mobile i Orange, albo zawyżona. W umowach terminowych cena minuty się nie zmieni.

Zróbmy wyliczenia. W tej chwili, mimo że do Play stawka międzyoperatorska powinna wynosić tyle samo, co do Wielkiej Trójki Plusa, T-mobile i Orange (W3), z powodu marazmu prawnego, wynosi 147% tej stawki. Policzmy więc po tych starych stawkach, ile wynosi marża operatora W3 przy połączeniu do innego operatora W3, przy założeniu, że klient płaci za minutę 29gr: 29 – 12,23 = 15,77gr. Tyle wynosi marża „starego” operatora przy połączeniu z innym „starym” operatorem.

Aby marża operatora W3 przy połączeniu do Play wynosiła tyle samo, minuta do Play powinna kosztować 33,75gr. Wynika to z prostego wyliczenia x – 17,98 = 15,77, gdzie 15,77gr to marża za minutę połączenia na przykład z Orange do T-mobile, 17,98gr to cena jaką płaci na przykład Orange za minutę wychodzącą do Play, zaś x to suma: koszt operatora (MTR) + marża operatora.


Aktualizacja (01.02.2013):
Jak podaje telepolis, operatorzy z wielkie trójki podpisali już nowe umowy MTR z Play. Pierwszy ceny obniżył Plus. Czekamy na ruch pozostałych.


Ile w tej chwili kosztuje minuta do Play w cennikach operatorów?

Orange One — 63gr/min

Plus na Kartę — 73gr/min (od 01.02.2013 29gr/min!)

(stare taryfy typu simplus niestety ze starą stawką)

T-mobile Hot i TakTak — 80gr/min (30gr/min do W3)

 


 

Heyah — 80gr/min (30gr/min do W3)

mBank mobile — 27 lub 31gr (do W3 odpowiednio 27 lub 19gr)

Virgin Mobile — 19gr

Play — 29gr

Lyca Mobile — 39gr/min

wRodzinie — 49gr/min

w naszej Rodzinie — 37gr/min

 

Przy okazji, stawka MTR za SMS-y jest taka sama dla wszystkich operatorów, więc te powinny kosztować tak samo do wszystkich.

Comments are disabled for this post