Gdzie jest nadajnik mojego operatora komórkowego?

Zastanawiałeś(aś) się kiedyś jak to się dzieje, że w komórce jest zasięg? Wiesz w którym miejscu znajduje się nadajnik, z którym łączy się telefon? Dlaczego w jednych centrach handlowych nie ma zasięgu, a w innych jest? Dlaczego tylko Play miał zasięg w metrze warszawskim? Chcesz wiedzieć, z którego nadajnika korzystasz w tym momencie? Zapraszam do lektury.

Aby dowiedzieć się, z którego nadajnika najprawdopodobniej korzystasz, wystarczy wpisać swoje aktualne położenie w mapę nadajników: mapa.btsearch.pl:
mapa_bts_czantoria

Potwierdzić swoją obserwację możesz, wybierając się w teren lub wyświetlając widok satelitarny na mapie:

Obrazek pochodzi ze strony ustron.net, zaznaczono nadajnik na dachu siedziby kolejki.

Obrazek wzięty ze strony ustron.net, zaznaczono nadajnik na dachu siedziby kolejki.W przypadku widoku satelitarnego musisz się liczyć z przekłamaniami systemu GPS, używanego przez operatorów do oznaczania pozycji nadajników (są oni zobligowani do uzyskania pozwoleń na częstotliwości od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zaś UKE publikuje bazę pozwoleń wraz z namiarami — stąd każdy może sprawdzić gdzie nadajnik się znajduje):

Nadajnik Plusa z kolejki linowej na Czantorię w widoku satelitarnym na mapa.btsearch.pl, źródło zdjęć: Google Inc.

Nadajnik Plusa z kolejki linowej na Czantorię w widoku satelitarnym na mapa.btsearch.pl, źródło zdjęć: Google Inc. Zdjęcia masztów i anten wysokiej jakości znajdziesz na Wikipedii w artykule stacja bazowa.Mimo że zlokalizowaliśmy maszt, to nie możesz mieć pewności, że właśnie z tą konkretną stacją łączy się Twój telefon. W tym przypadku tylko jeden operator nadaje z masztu na Czantorii, a przecież istnieje 75% prawdopodobieństwo, że jednak nie korzystasz z usług Plusa. Aby mieć 100-procentową pewność, że łączysz się z danym nadajnikiem, musisz zmusić swój telefon do wyświetlenia danych LAC i CID. Są to numery, na podstawie których jednoznacznie zidentyfikujesz stację bazową: LAC można porównać do strefy numeracyjnej (np. 22 dla Warszawy, 32 dla Górnego Śląska), a CID do numeru telefonu stacjonarnego.

Android

Jeśli masz telefon z Androidem, najprościej zainstalować program firmy Pazerine — Netmonitor. Wyświetla on LAC i CID, które po wpisaniu do wyszukiwarki na btsearch.pl pozwolą nam zlokalizować nadajnik. Program zyskuje jednak pełne możliwości dopiero po wgraniu bazy danych z ww. strony. Dzięki bazie nadajników nie musimy samodzielnie przepisywać numerów, netmonitor poda nam wszystko na tacy:

Netmonitor na moim telefonie: historia wycieczki na trasie Wrocław > Długołęka. 32 to LAC, dłuższy numer to CID, kolejny krótszy numer (w tym przypadku także 32) to RNC.

netmonitor na moim telefonie, historia wycieczki na trasie Wrocław > Długołęka. 32 to LAC, dłuższy numer to CID, kolejny krótszy numer (w tym przypadku także 32) to RNC. Program wyświetla dokładne adresy nadajników, a w przypadku aktywnej transmisji danych i odbiornika GPS, potrafi je zaznaczać na mapie.Inne telefony i systemy

UWAGA! Menu serwisowe oferuje dostęp do opcji, mogących potencjalnie zniszczyć telefon, na przykład rekalibracji anteny. Autor strony nie odpowiada za szkody dokonane przez eksperymenty dokonywane na telefonach. Pamiętaj, że wszelkich modyfikacji dokonujesz na własną odpowiedzialność!

W przypadku innych telefonów, szczególnie jeśli producentem jest Samsung lub LG, masz spore szanse na wyświetlenie przynajmniej danych LAC i CID. Im bardziej zaawansowany telefon, tym większe prawdopodobieństwo, że producent ukrył gdzieś te opcje. Zacznij od wyszukania w Internecie firmy i modelu swojego telefonu + hidden menu lub service menu, na przykład LG KP500 hidden menu. Inne słowa, których można spróbować to engineer menu, debug menu lub secret codes.

A zasięg w metrze?

Tunele Metra znajdują się pod ziemią, co skutecznie uniemożliwia dotarcie sygnału z naziemnych nadajników. W warszawskim metrze (w starych nitkach) projektant nie przewidział miejsca na anteny. Play podjął się dosyć trudnego projektu zapewnienia zasięgu na całej długości trasy przejazdu metra oraz na stacjach. Zostało to zrealizowane za pomocą tzw. cieknącego kabla czyli drutu wypromieniowującego fale elektromagnetyczne wzdłuż trasy przejazdu, który zastąpił tradycyjne anteny.

Co z zasięgiem w halach sklepowych?

Metalowe konstrukcje działają jak ekrany na fale elektromagnetyczne emitowane z nadajników. Niektóre centra handlowe posiadają poziomy podziemne, gdzie trudno o zasięg. Niektórzy operatorzy (szczególnie celuje w tym Orange) decydują się w takich miejscach na budowę pikokomórek, czyli miniaturowych nadajników o małej mocy, obsługujących małą przestrzeń. Takie pikokomórki znajdują się na przykład w Galerii Katowickiej na poziomie -1.

Dalsze ciekawostki telekomunikacyjne

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, warto odwiedzić forum telepolis oraz poczytać podstawowe zagadnienia związane z sieciami GSM i UMTS na polskiej oraz angielskiej Wikipedii. Na stronie gsm.biz.pl można poczytać o nowych nadajnikach operatorów. Warto sprawdzić też czym jest Aero2, Networks! oraz roaming krajowy w Play. Jeśli zainteresowanie będzie spore, na blogu pojawią się kolejne artykuły z serii. Ten jest drugi, zobacz też: Dlaczego do Play jest drożej?

Jeden komentarz

  • Bartosz wrote:

    Bardzo fajny artykuł, ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz czy mogę znaleść gdzieś dane na temat pokrycie przez sieć na danym obszarze przykładowo przy naszej południowej granicy 😉
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres pozostanie ukryty.Pola wymagane zostały oznaczone *