Statystyki czytelników wykop.pl

W dniach 5–9 lutego przeprowadzony został swoisty DoS na mój blogowy serwer przez czytelników wykop.pl. Najwięcej wizyt (unikalnych odwiedzin), 7900, odnotowano 6 lutego, gdy około 19:45 kocie fiszki znalazły się na pierwszej stronie wykopu. Wytransferowano tego dnia 1GB danych. Biorąc pod uwagę, że hosting znajduje się na dzielonym serwerze za 6,5zł na rok z łączem 100Mb/s na świat, jest nieźle, że mnie jeszcze nie zamknęli:

Statystyki koci.net po wykopie

A teraz kolejne smaczki, czyli systemy operacyjne i przeglądarki użytkowników wykopu:

Systemy operacyjne

 

Niestety — Windows nadal jest najpopularniejszym systemem na komputery i laptopy. Przykre, że nawet ludzie wyznaczający trendy używają Windows 7 i uważają go za najlepszy wybór. Nie mam tu na myśli użytkowników wykopu, ale znajomych. W sumie nic dziwnego, jeśli Linux kojarzy się większości z beznadziejnym Ubuntu. No tak, ale mamy normalnym ludziom coś lepszego do zaproponowania? Takiego do używania, a nie konfigurowania, i żeby jeszcze działało? Chyba nie.

To samo w wersji graficznej:

Systemy operacyjne użytkowników wykop graf

 

Ciekawe ile z tych systemów jest oryginalnych. Przypuszczam, że przynajmniej połowa, a to dzięki wmuszaniu licencji przy zakupie laptopów, których używa się teraz zamiast komputerów.

Z wykresu widać, że Windows 8 słabo sobie radzi. Podobnie Vista, jest za Linuksem. Gdyby dodać Linuksa i Ubuntu, Windows 8 pozostanie za nimi. Należy się domyślać, że po krótkotrwałym zwiększeniu popularności, podzieli on los Millenium Edition i Visty, co oznacza, że Windows 9 może być kolejnym hitem, jeśli google z czymś nie wyskoczy.

Śmieszny jest udział systemów mobilnych, które oscylują wokół Visty. Z jednej strony to dobrze, ludzie niechętnie rezygnują z mocnych stacjonarnych urządzeń (chociaż udział laptopów w rynku jest ogromny). Z drugiej strony gdzie ta mobilna rewolucja? Ciekawe czy za granicą jest lepiej, pewnie niewiele.  Przyczynę w tym mają zapewne wysokie ceny telefonów, brak tanich tabletów z 3G i mylne przekonanie większości ludzi, że Internet mobilny jest drogi.

Przyjrzyjmy się jeszcze przeglądarkom:

Przeglądarki użytkowników wykop.pl

 

Tu przynajmniej jest dobrze — wygrywa open source. Do tej pory nie wiem czym się różni chrome 2 od 18 i 23, może ktoś się orientuje? Bardzo ciekawe jest, że przeglądarki ułożyły się w kolejności najlepszych silników — chrome, firefox, opera. Szokuje brak Internet Explorera 9 i 6 w tych statystykach i dziwi brak Internet Explorera 10. Można ten fakt zinterpretować następująco: kto ma pojęcie, używa czego innego, kto nie ma pojęcia, używa wersji zainstalowanej w systemie. I świetnie, bo IE 8, włączony na mniej niż 1% komputerów, pozwala na swobodne projektowanie w HTML 5 zgodnie ze standardami.

To samo w wersji graficznej:

Przeglądarki użytkowników wykopu graf

 

Jeśli chodzi o wygodę obsługi, która powinna być kryterium decydującym dla normalnych ludzi, wyniki prezentują się odwrotnie niż oczekiwano. Najwygodniej obsługuje się moim zdaniem Operę, najbardziej tradycyjny wydaje się Firefox, a najbardziej toporne i mądrzejsze od użytkownika Chrome. No ale co ja się tam znam.

Wygląda na to, że najważniejszy jest PR. To podobnie jak z partiami politycznymi. Chrome niby działa szybciej (guzik prawda na wolniejszym sprzęcie), więc wszyscy go instalują.

A tak swoją drogą, właśnie sprawdziłem — chromium otwiera strony wolniej niż mój dopieszczony Firefox. Nie mogę natomiast narzekać na obsługę HTML 5, akceleracji i innych nowych technologii — Firefox pozostaje z tyłu.

Powyższy wpis jest skrajnie subiektywny, operuje moimi myślowymi stereotypami i nie jest oficjalną wykładnią ewangelizatorów wolnego i otwartego oprogramowania. Nie przytacza również wiarygodnych źródeł, poza statystykami mojego serwera.

Comments are disabled for this post